a
HomeZEYNEP DEMİREL İLE MUTFAK KEYFİ

ZEYNEP DEMİREL İLE MUTFAK KEYFİ

ZEYNEP DEMİREL İLE MUTFAK KEYFİ

Merhaba değerli okurlar ben Chef Suna Aydın, bundan böyle her hafta yazılarım ile sizlerle olacağım.

Ünlü isimlerin evinde gerçekleştireceğimiz mutfak sohbetlerinden, yeni açılan mekanlardan, her hafta farklı konuklar ile sizler için özel menüler hazırlayacağız.

Bu hafta Fenerbahçe’nin tecrübeli file bekçisi Milli kalecimiz  Volkan Demirel’in zarif eşi  Zeynep Demirel’in mutfağına konuk olduk. Zeynep ile mutfağa girdik önce biraz kendisinden, hedeflerinden bahsettik Sonra da en çok sevdiği pastayı sizler için yaptı.

Yemek yapmakla aran nasıl diye soruyorum ve mutfağa ilk adımı atıyoruz. Başlıyor kendisi anlatmaya. Eşi Volkan Demirel’in,  gelenekselci biri olduğunu ve farklı tatları sevmediğini söylüyor. Kendisinin ise, tam tersi yeniliğe çok açık olduğunu ve o noktada eşiyle uyuşmadıklarını gülerek bu yüzden de mutfağa pek girmediğini söylüyor.

Ben Yade doğduktan sonra daha sık girmeye basladım. Gerçi genelde kızım ile birlikte giriyoruz. Gülüyor. Yoğurdunu kendim yapıyorum. Yemeklerini de bazen birlikte hazırlıyoruz. Yade, pasta ve poğaçayı çok seviyor. Kendisi ile girip en güzel şekilde hazırlıyoruz.

 

Bildiğim kadarıyla bi dadınız yok. Yade, doğduktan sonra daha zor olmuyor mu?

İlk çocuk ilk heyecan, bu yüzden her evresini yaşamak istedim. Her yere yanımda götürdüm. Volkan çok iyi ve ilgili bir baba, bu süreçte bana çok yardım etti. Kamp dönemlerinde Volkan olmadığı zaman zorlandık. Gerçi bizde kalabalık bir aileyiz annem ‘annaannem’ Volkan’ın annesi, teyzeleri, halası bizi hiç yalnız bırakmadılar. Sağolsunlar beni hiç yalnız bırakmadılar ama ikinci çocuk doğduktan sonra belki bir bakıcı tutabilirim.

Bu arada tebrik ederim.  İkinci bebeğini bekliyorsun. Cinsiyeti belli oldu mu?

Tam belli değil. İlk erkek dedi doktor ama kız olma ihtimali de varmış. Tam bir ay sonra cinsiyeti belli olacak.

Zeynep Demirel neler yapar?

Günümün neredeyse tamamını Yade  ile geçiriyorum. Bunun yanı sıra ‘Bilgi Üniversitesi Sinema-TV Bölümü’ üçüncü sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda youtube kanalım var. Burada kadınlara annelere yönelik spordan alışverişe makyajdan modaya her konuya değinmeye çalışıyorum. Çarşı, pazar gezip alışveriş yapıyorum.

Hedeflerin nelerdir?

Okulu bitirdikten sonra görüntü yönetmeni yada yönetmen olmak. 10 kısa filmim var.

Peki ilerde film çekmek istersen nasıl bir konusu olmasını istersin?

‘Kadın haklarını önemseyen bir kadın olarak uzun metrajlı filmim de de kadın temalı olur.

Peki, geçelim artık mutfağa, bizim için ne yapacaksın bugün bakalım?

Tek yapabildiğim ve en sevdiğim pasta diyebilirim. Yade’de, bu pastayı çok seviyor. ‘Beyaz çikolatalı, orman meyveli, naked pasta’

Orman meyveli beyaz cikolatalı naked pasta

Pandispanyası için

6 yumurta

200 gr seker

200 gr un

1 pk kabartma tozu

1 pk vanilya

Pasta kreması için

1 lt süt

150 gr un

2 yumurta

250 gr seker

1 vanilya çubuğu

200 ml sıvı krema

100 gr eritilmiş beyaz çikolata

Biz pastayı Frenk üzümü, Blue Berry ve çilekle süsledik ve  sonuç muhteşemdi.

Önce pandispanyayı hazırlıyoruz.

Yumurta ve şekeri çırparak başlıyoruz.

Homojen bir hale gelince tüm malzemeyi ilave edip 6-8 dk çırpıyoruz. Önceden ısıttığımız fırına koyup belirtilen derecede 30 dk pişiriyoruz.

Kreması için süt,şeker ve vanilyayı bir tencereye koyup pişiriyoruz ayrı bir kap­ta yumurta ve unu çırpıp tencerede belli bir ısıya gelmiş ol­an sütlü karışımı yavaş yavaş yumurtalı karışıma alıp birleştiriyoruz sonra pişirmeye devam ediyoruz krema koyulaşmaya başlayınca alıyoruz biraz soğutup içine krema ve beyaz çikola­tayı ilave ediyoruz kremamız hazır

Pişen kekimizi 3 eşit parçaya bölüp aral­arına kremayı sürüp dilediğimiz meyveyi ilave edip diğer kat­lar içinde aynı işle­mi uyguluyoruz…

Afi­yet olsun