Güncel magazin haber siteniz Ayaklı Gazete

AYAKLIGAZETE AYAKLIGAZETE

KAYBEDİLEN KİLO NEREYE GİDER ?

Avustralya’da bir bilim programı sunucusu olan Dr. Ruben Meerman ise kaybedilen kiloların nereye gittiği sorusuna verilebilecek doğru cevabın; “Kaybedilen kütlenin karbondioksit şeklinde dışarı atıldığı ve havada kaybolduğudur’’ diyor.

British Medical Journal ‘da yayınlanan rapora göre kaybedilen 10 kg yağ, dışarı atılması için 29 kg oksijene ihtiyaç duyar ve 28 kg karbondioksit üretilirken yanında 11 kg su oluşumu gözlenir. Eğer ki oturup incelersek, kaybettiğimiz 10 kilonun 8.4 kilogramı akciğerlerimiz de karbondioksite ve geriye kalan 1.6 kilogramı suya dönüşür.Bu suda idrar, dışkı, ter, gözyaşı ve diğer vücut sıvılarını oluşturur.

Tüm bu açıklamalar bir araştırmaya dayanıyor, fakat Meerman bunların hiçbirinin insanların anlayıp kavraması için açık olmadığını çünkü karbondioksitin gözle görülemediğini belirtiyor. Doktorların, diyetisyenlerin ve eğitimcilerin yarısından fazlası kaybedilen kütlenin enerjiye ve ısıya dönüştüğünü varsaymaktadır. Çoğu insanın kabul ettiği ama yanlış olan bu varsayım Kütlenin Korunumu Kanunu’yla da çelişmektedir. Bu durumun asıl nedeni kaybedilen kiloların iç ve dış enerjisi hakkında yanlış ve yaygın söylemlerin olmasıdır.