a
HomeHERKES STAR OLAMAZ

HERKES STAR OLAMAZ

HERKES STAR OLAMAZ

Türkiye’de en çok tartışılan konulardan biri de “starlık” kavramı…

Hak eden etmeyen ayrımına bakmadan basında bolca kullanılıyor. Ama bazı isimlerin bu ünvanı gerçekten hak ettiğini, bazılarının ise starlığın yanından bile geçmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yazının konusunu da “starlık” kavramı oluşturacak. Ama çok geniş olan bu kavramı kadın oyuncular özelinde ele alacağız.

Son yıllarda dizilerin sayısının hızla artması hayatımıza sürekli yeni kadın oyuncuların girmesini de sağladı. Bazı isimler buldukları şansı iyi değerlendirip hem baş rolleri ve reklam anlaşmalarını kaptı, bazı isimlerin kariyeri ise aşağı yönlü bir seyir izledi. Dolayısıyla bu isimler bir dönem başrol oynasa bile yan rol olmaya mahkum oldu.

Kimlerden mi bahsediyoruz? Ben bu konuyu 3 kategoride incelemek istiyorum.

GERÇEK STARLAR

Bu kategorinin başını Bergüzar Korel, Fahriye Evcen, Beren Saat, Tuba Büyüküstün çekiyor. Çok fazla basının önüne çıkmasalar da her yaptıkları haber oluyor. Reklam firmalarının ilk çalışmayı istediği isimler arasında yer alıyorlar. Adeta bir zamanlar Yeşilçam’ın “dört yapraklı yoncası”nın günümüz versiyonu gibi… Tabii bu kategoriye Serenay Sarıkaya, Cansu Dere, Meryem Uzerli, Gökçe Bahadır’ı da eklemezsek, bu isimlere haksızlık yapmış oluruz. Önümüzdeki dönem de hem sinema ve dizi sektöründe, hem de magazin basınında bu isimleri bolca görmeye devam edeceğiz.

STAR OLMA YOLUNDA GİDENLER

Bu isimler en azından bir kere üzerlerine dizi kurulmasını hak ediyor. Kimler mi? Bensu ve Hande Soral Kardeşler, Neslihan Atagül, Hande Erçel, Burcu Biricik, Aslı Enver, Elçin Sangu… Şu anda zaten bu isimlerin bazıları kendi dizilerinde başrol oynuyor. Çok da başarılı olduklarını söyleyebiliriz. Eğer ki, bundan sonra yanlış seçimler yapmazlarsa muhtemelen birkaç sene sonra kendilerinden “gerçek starlar” diye bahsediyor olacağız.

STAR OLMA ŞANSINI KAÇIRANLAR

İşte son kategori… Bu kategoride yer alan isimler bir dönem güzel fırsatlar yakaladı. Çok büyük ve iddialı projelerde yer aldılar. Fakat sonuç beklendiği gibi olmadı. Maalesef bu isimlerin başarı grafiği sonrasında aşağı yönde seyretti. Dolayısıyla bu isimler artık yan rollerde kendilerine yer buluyor. Farah Zeynep Abdullah, Sinem Kobal, Merve Boluğur, Özge Özpirinçci, Leyla Lidya Tuğutlu, Hazal Kaya, Nurgül Yeşilçay… Bu isimlerin üzerine dizi kuran yapımcılar büyük ihtimal hayal kırıklığına uğrayacaktır.

Yazıyı şu sözle bitirelim: Herkes bir gün başrol oynayabilir, ama herkes star olamaz!