a
HomeBİR TİYATRO SAHNESİ

BİR TİYATRO SAHNESİ

BİR TİYATRO SAHNESİ

Herkese yeni bir haftadan Merhaba,

Hayatınızda kendinizi güçlü ve güçsüz hissettiğiniz zamanlar olmuştur. Kendinizi her daim güçlü olmalıyım gibi bir inanca soktuğunuzda aslında güçlülük hapsine sokmuş oluyorsunuz. Bu da sizin mutsuz ve kaygılı hissetmenize yol açıyor. Nasıl ki bizim karakter ailemizde hem güçlü olmak, hem de güçsüzlük var ise bunu yok sayıp sadece tek bir etiketin içine soktuğumuzda kendimizi birtakım olumsuz duygular içine sokuyoruz ve kabullenemiyoruz bazı şeyleri. İşte o zaman zorlanıyoruz güçsüz olmamak adına savaş veriyoruz. İnsanların gözünde nasıl göründüğümüzü anlamaya çalışıyoruz, onlar bizim hakkımızda ne düşünürler, ne derler diye düşünüp çaba sarf ediyoruz. Ama ikisinin arasında bir denge var; zıtlıklarla var olan bir denge.

Sürekli güçlü olmak diye bir şey söz konusu değil bazı zamanlarda dengenin diğer ucunda olan güçsüzlük de gelecektir. Şu anda güçsüz tarafın hiç ortaya çıkmasını istemediğinizi duyar gibiyim. Ama bunun sahnesini azaltabilirsiniz. Nasıl mı? Şimdi kendinizi bir tiyatro sahnesinde hayal edin ve düşünün ki elinize bir metin verilmiş siz onu canlandıracaksınız. O metindeki karakter baş rolde oynayan güçlü, potansiyelini gerçekleştiren, ve becerilerini fark eden neyi nasıl yapabileceğini bilen bir kişi. İşte hayat da bir tiyatro sahnesinden ibaret değil mi? Her an sürprizlerle dolu ve çok renkli. Ne zaman neyi yaşayacağımızı bilemiyoruz çoğu zaman.

Şimdi de güçsüz hiç olmak istemediğiniz zayıf olan tarafınızı da bir figürana dönüştürün. Baş rolde olan ise güçlü tarafınız, ama zaman zaman güçsüz taraf da ortaya çıkacaktır. Onu yok saymak ve engellemek onun sahnesinin daha çok artmasına yol açacak. Bırakın ona izin verin ikisi de rollerini layığıyla yapsınlar. Geçmişte yaşadığınız çok zorlu, stresli ve travmatik yaşam olaylarını düşünün. Hatta öncesinde bunları gösterseler size hiç üstesinden gelemem baş edemem diye düşünmüş bile olabilirsiniz. Ama başınıza geldiğinde nasıl atlatıp baş etmişsiniz dimdik güçlü bir şekilde ayakta durmuşsunuz. O krizi çok da güzel yönetip halletmişsiniz. Çünkü o durum karşısında siz ne yapmanız gerektiğini herkesten çok iyi biliyorsunuz. O sahnede siz güçlü karakteri canlandırmışsınız. İşte şimdi onu tebrik etme zamanı, sırası gelince nasıl da rolünü oynayıp inmiş sahneden. Hayat da böyle kendinizi şartladığınızda hep bir rolün içine sokmaya çalıştığınızda kafası karışıyor ve sizinle çatışmaya başlıyor. Bazı şeyleri akışına bırakmak gerekiyor bunu yaparken kendinizi şartlamayın, hangi tarafınızın ortaya çıkması gerektiğini düşünün ve onun sahnede kendi rolünü canlandırmasına izin verin. Bunu yaparken çok rahat olun deneyimlerle çok daha kolay şekilde uygulamaya başladığını göreceksin. Kendi gücünü deneyerek izle ve zamanla giderek güçlendiğini fark edeceksin. Bu tiyatro sahnesinin çok önemli de bir farkı var, bunun hem yazarı, hem yönetmeni hem de oyuncusu sensin.

Hadi şimdi uygulama zamanı, sen başaracaksın sadece bunu bilmen yeterli.

Hepinize iyi haftalar dilerim.
Uzman Psikolog Diana Güler