a
HomeMagazinUZMAN DERMATOLOG NESLİHAN DOLAR’DAN DOĞAL BAKIM REÇETESİ

UZMAN DERMATOLOG NESLİHAN DOLAR’DAN DOĞAL BAKIM REÇETESİ

UZMAN DERMATOLOG NESLİHAN DOLAR’DAN DOĞAL BAKIM REÇETESİ

Uzman Dermatolog Neslihan Dolar’dan doğal bakım reçetesi ve çekici-doğal dudaklar üzerine bilgiler…

Parlak, yumuşak, sağlıklı saçlara ve cilde sahip olmak için çok pahalı ürünler kullanmak gerekmez. Öncelikle mevcut olanı korumak önemlidir. Saçlarımız kırılmadan, yıpranmadan, cildimiz kırışmadan, sarkmadan önlemlerimizi alırsak hem vakit hem nakit kazanmış oluruz.

SUYLA YENİLENİN

Cildin en temel maddesi sudur. Bir doğa mucizesi olan su, cildimizin temel yapı taşlarının korunmasında ve tamirinde rol alır. Yaşlanmayla birlikte deri ve deri altı dokulardan su kaybedilir. Cildimiz kurudukça kırışırız. Tıpkı kuruyan toprakların çatlaması gibi. Cildimiz de canlılığını ve gençliğini devam ettirebilmek için suya yani neme ihtiyaç duyar. Çünkü yenilenmek için hücrelerin suya ihtiyacı vardır. Günde en az 2 litre su tüketmek cilt ve beden sağlığı için çok önemlidir.

İLK ADIM TEMİZLİK

Derinin yapısının korunmasında ilk adım derinin doğru bir şekilde temizlenmesidir. Deri temizliğinde kullanılan ürünler deriyi çok tahriş etmeden derinlemesine temizlemelidir. Bu amaçla kullanılan temizleyici ürünlerin PH dengesi çok önemlidir. Deriyi çok kurutmadan deri PH’ı ile uyumlu bir temizleyici kullanılmalıdır. Cilt temizliği için kolonya veya alkol içeren temizleyiciler kullanılmaz. Bunlar cildin PH dengesini bozar, tahrişe sebep olur. Hatta kolonya veya parfüm içeren temizleyicilerde bulunan bazı maddeler güneşe duyarlılığı artıracağından leke oluşumuna neden olabilir.

Kullanılan suyun sıcaklığı da önemlidir, aşırı sıcak veya soğuk su ve ısı değişimleri derinin en üst tabakasındaki hücrelere zarar verebilir. Su, deriye nem vermekle birlikte deriden buharlaşırken derinin kurumasına yol açmaktadır. Bu yüzden su ile uzun süreli temaslar da cildin yapısını bozabilir. Banyo sonrası veya banyonun son suyunda kullanılan doğal yağlar (zeytin yağı, badem yağı, kakao yağı) derinin su tutma kapasitesini artırıp buharlaşmayla ortaya çıkan kurumayı önleyebilir. Ayrıca derinin yumuşaması ve elastikiyetinin korunmasına yardımcı olarak çatlak oluşumunu da önler.

GÜLDEN GELEN SAĞLIK

Gül suyu cildin ölü artıklardan temizlenmesi amacıyla tonik olarak kullanılabilen doğal bir maddedir. ‘Eau de rose’ yani gül suyu kozmetolojide uzun yıllardır kullanılan bir baz üründür. Sıkılaştırıcı ve temizleyici, yağ dengesini düzenleyici etkisi vardır. Yağlı ve siyah noktalı ciltlerde haftada bir defa evde uygulanan buhar banyoları cildin gözeneklerinin açılmasına ve temizlenmesine faydalı olacaktır. Ayda bir defa yapılan yumuşak bir keseleme ile cilt mekanik olarak temizlenir, böylece cilt ölü hücrelerden arınır, gözenekler temizlenir.

MİNERAL DESTEĞİ

Maden suyu, içerdiği zengin minerallerle vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilt için de yararlıdır. Maden suyu içilebildiği gibi dışarıdan cilde de uygulanabilir. Haftada bir defa cilde uygulanan maden suyu cildin korunması amacıyla kullanılabilir.
Bir sonraki yazımda nemlenme ile ilgili doğal bakım kürlerimden bahsedeceğim.

ÇEKİCİ VE DOĞAL DUDAKLAR

Yüz estetiğinde önemli bir rol alan dudaklar yüzün karakteristiğini belirleyen ince bir detaydır.Yüz profilinde alın, burun, dudak ve çene yapısının uyumu yüzdeki altın oranı belirler.

Yaşla birlikte tüm dokularda olduğu gibi dudakta da kollajen azalır, dudaklar düzleşir ve buruşur. Ağız çevresinde yani dudak üstünde üflemeyle ortaya çıkan çizgiler belirginleşir. Bu durum kişiyi olduğundan daha yaşlı gösterebilir. Bazen de yaştan bağımsız bir şekilde yapısal özelliklerle dudaklar daha ince ve daha zayıf olabilir. İşte bu gibi durumlarda dudak lazerleri ve dudak dolguları uygulamaktayız. Dudak dolgu uygulamaları kişinin dudaklarının daha dolgun görülebilmesi için yapılabildiği gibi dudak yenileme ve gençleştirme amacıyla da yapılmaktadır. Yüzdeki altın oranı bozmayan ufak dokunuşlar kişinin doğal ama daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Sosyal hayatın, görselliği ön plana çıkardığı günümüzde, estetik kaygılar çok artmıştır. Sonuçta da altın oranın bozulması ve yüz yapısına uygun olmayan, yanlış yapılan dudak dolguları herkesin tek tip bir modelde görüntü sergilemesine yol açmıştır. Bu durum da benim gibi doğal güzelliği savunan kesimi rahatsız etmektedir. Alın, burun, dudak ve çene dörtlüsünün uyumunu yakalayarak kişinin yüz yapısına en uygun dudak gençleştirme işlemini seçmek en doğru yaklaşımdır. Doğal dudak yapısında üst dudak her zaman alt dudağa göre daha incedir. Ama yanlış yapılan dolgu uygulamalarında bu oran bozulmakta ve istenmeyen ördek dudak görüntüsü ortaya çıkmaktadır. Oysaki yeni nesil dolgular kendi dokunuz gibi davranarak doğal ve estetik bir görünüm ortaya koyar.

FRENCH KISS DOLGU

Doğal dudak düzeltme, dudakta hacim oluşturma için özel üretilen french kiss dudak dolgusu, dünya estetik otoriteleri tarafından üst üste 3 yıl ‘dünyanın en iyi dolgu malzemesi’ olarak seçilmiştir. French kiss dudak dolgusunun bir diğer fark yaratan özelliği içindeki antioksidan mannitol sayesinde dudakların ihtiyacı olduğu nemi ve parlaklığı verir. İçerisindeki antioksidan içeren bu yenilikçi formül her türlü kırışıklık ve cilt tipleri için güvenli, uzun ömürlü bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Dolgunun bir diğer önemli özelliği ise diğer bazı dolgular gibi ödem yapmamasıdır. Dudak mukozası için özel tasarlanmış bir dolgudur. Granülom veya topaklanma gibi korkulan reaksiyonlar veya komplikasyonlar olmaz. Doğallığın yanında aynı zamanda hacimli dudak isteyen kadınlar için birebirdir.

KALICILIK SÜRESİ NEDİR?

Dolgunun kalıcılığı kişiden kişiye değişmekle beraber, french kiss dudak dolgusu içerdiğinden ve kullanmış olduğu patentli teknolojisinden dolayı diğer dolgulara kıyasla daha uzun bir kalıcılığı vardır. Kalıcılık süresi 9 ila 12 aydır. Düzenli olarak dolgu işlemleri tekrarladıkça kalış süresi artmaktadır.